Krople do oczu w ciąży
Jakie krople do oczu w ciąży można stosować?
Zespół suchego oka, zapalenia spojówek czy nawet uporczywe zmęczenie oczu. W ciąży możesz mieć problemy z różnymi dolegliwościami, które obejmują również narząd wzroku. Jednak ze względu na swój stan i dobro dziecka nie możesz stosować wszystkich preparatów. Dlatego koniecznie dowiedz się, jakie krople do oczu w ciąży można bez problemu aplikować.
Jakie są najlepsze krople do oczu w ciąży?
Na pewno doskonale wiesz, że w trakcie ciąży nie możesz stosować wszystkich lekarstw czy suplementów diety. Po prostu niektóre z tych preparatów mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój i zdrowie płodu. Dotyczy to również kropli do oczu. Dlatego koniecznie wybieraj produkty bez konserwantów, a także te, zawierające naturalne składniki. Takie krople do oczu w ciąży są całkowicie bezpieczne, a do tego są naprawdę skuteczne. Dzięki temu możesz w skuteczny sposób nawilżyć swoje oczy.
Jak dbać o oczy w trakcie ciąży?
Jakie są domowe sposoby na dbanie o oczy w ciąży?
W trakcie trwania ciąży możesz nie tylko aplikować krople do oczu, ale również stosować domowe sposoby, dzięki którym Twoje oczy będą bardziej odprężone i nawilżone, a do tego pozbędziesz się uczucia ciała obcego. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się delikatne okłady z rumianku. Wystarczy, że przygotujesz taki napar, a gdy już woda nieco ostygnie, to zamoczysz w niej bawełniany ręcznik lub chusteczkę i przykryjesz nią oczy. Przyniesie Ci to sporą ulgę, a do tego pozwoli Ci się zrelaksować.
Oprócz rumianku warto też stosować okłady z ziela świetlika – sprawdzi się również przy stanie zapalnym spojówki. Poza tym włącz do swojej diety produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Prawidłowa higiena pracy
Często pracujesz przy komputerze, a do tego regularnie przebywasz w ogrzewanym bądź klimatyzowanym pomieszczeniu? Zatem przydadzą Ci się nie tylko krople do oczu w ciąży, ale przede wszystkim musisz zadbać o prawidłową higienę podczas pracy. W ten sposób jeszcze skuteczniej zaczniesz walczyć z zespołem suchego oka bądź po prostu z przemęczeniem oczu. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma ergonomiczne stanowisko oraz regularne nawilżanie pomieszczenia, w którym najczęściej przebywasz. Poza tym unikaj kontaktów z dymem papierosowym. Ważne jest też odpowiednie oddalenie monitora, a także stosowanie dopasowanych okularów lub soczewek korekcyjnych. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, to postaw na modele ze specjalnymi warstwami uszlachetniającymi np. antyrefleksyjną lub blue blocker.
Nawilżenie oczu
Jeśli chcesz zadbać o prawidłową kondycję oczy w trakcie ciąży, to koniecznie musisz zwrócić także uwagę na ich prawidłowe nawilżenie. W tym przypadku na pewno najlepiej pomogą Ci specjalne krople do oczu. Pamiętaj tylko o tym, że większość produktów bez konserwantów ma dość krótki termin przydatności. Poza tym skutecznie nawilżysz oczy, jeśli będziesz regularnie przebywać na świeżym powietrzu, będziesz nosić okulary przeciwsłoneczne bądź po prostu zadbasz o przerwy od pracy przy komputerze.
Gimnastyka oczu
Kolejnym ciekawym sposobem na utrzymanie oczu w dobrej kondycji jest regularna gimnastyka. Takie ćwiczenia nie zajmują zbyt wiele czasu, a do tego możesz to połączyć ze stosowaniem kropli do oczu w ciąży. Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia sprawdzą się najlepiej? Możesz robić ósemki oczami, zamknąć oczy na ok. 20 sekund lub wykonywać okrężne ruchy oczami w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara.
Jakie problemy z oczami zazwyczaj mają kobiety w ciąży?
Ciąża bardzo często powoduje pogorszenie się jakości widzenia, a czasem prowadzi nawet do pogłębienia się wielu chorób czy wad narządu wzroku. Szczególnie dotyczy to kobiet, które już wcześniej miały takie problemy. Jednak jedną z najczęstszych przypadłości jest zespół suchego oka. Przede wszystkim ma to związek ze zmianami, wywołanymi przez hormony. Przeważnie skutkuje to ograniczeniem produkcji filmu łzowego, dlatego konieczne jest stosowanie tzw. sztucznych łez. Takie krople do oczu w ciąży zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, a do tego chronią rogówkę i spojówkę.
Warto zaznaczyć, że bez stosowania odpowiednich preparatów może dojść do pojawienia się wielu uporczywych dolegliwości. Większość z nich ma związek z zespołem suchego oka. Szczególnie należy tu zwrócić uwagę na:
- nadwrażliwość na światło,
- pieczenie, swędzenie oraz narastający ból oczu,
- widoczne zaczerwienienie oczu,
- nadmierne łzawienie z oczu,
- uczucie obecności ciała obcego w oku,
- zamazywanie obrazu, a także pogorszenie jakości widzenia,
- ból i uczucie dyskomfortu.