Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm oznacza, że oko jest inaczej ukształtowane powodując, że światło zamiast skupiać się na siatkówce jest rozpraszane w różnych kierunkach. To rozproszenie światła powoduje niewyraźne widzenie. Dziś specjalne soczewki toryczne są sprzedawane właśnie po to by odwrócić astygmatyzm. Ich konstrukcja umożliwia utrzymanie soczewki w jej właściwej pozycji. Stabilność torycznych szkieł kontaktowych oraz bardziej gładka powierzchnia pozwalają soczewce torycznej działać jak pryzmat, który pomaga na nowo ukierunkować promienie świetlne w siatkówce. Co powoduje obniżenie poziomu astygmatyzmu i poprawia ostrość widzenia. Dzięki soczewkom torycznym możesz zapomnieć o swojej wadzie wzroku.

Dla kogo soczewki toryczne?

Przed wypróbowaniem soczewek torycznych trzeba być pewnym, że właśnie takich się potrzebuje. Dlatego zawsze należy to skonsultować z lekarzem – okulistą lub optometrystą. Soczewki toryczne są przeznaczone dla osób, które posiadają złożoną wadę wzroku jaką jest astygmatyzm. W jego przypadku bardzo ważne jest dobranie soczewek w taki sposób, by nie sprawiały one dyskomfortu. Może okazać się że pierwsze soczewki, które specjalista Ci przepisze będą niewygodne. Wtedy wystarczy, że lekarz przepisze Ci inne. Producenci soczewek stosują różne technologie, by soczewki toryczne były wygodne, a przy tym dobrze nawilżone. Dlatego nie zrażaj się do soczewek, jeśli pierwsza para nie przypadnie Ci do gustu.

Rodzaje soczewek torycznych

Soczewki toryczne występują w wersji miesięcznej oraz jednodniowej. Od Ciebie zależy jaki okres wymiany wolisz i jaki Twoje oczy preferują. Może okazać się że np. przez alergie sezonowe musisz używać soczewek jednodniowych. Soczewki toryczne jednodniowe to trochę wygodniejsza opcja korekcji ponieważ nie musisz pamiętać o pielęgnacji soczewek. Rano zakładasz świeżą parę, a na koniec dnia po prostu wyrzucasz. Natomiast bardziej ekonomiczną opcją na pewno są soczewki toryczne miesięczne. Jedyne o czym musisz pamiętać to o ich przemywaniu po ściągnięciu na koniec dnia. Jednak na miesiąc potrzebujesz tylko jednej pary soczewek, a nie kilkunastu. Przekłada się to przede wszystkim na koszty noszenia soczewek.

Czy soczewki toryczne, które akurat posiadasz ocierają Ci oczy i powodują swędzenie? Po prostu niektórzy ludzie mają niezwykle wrażliwe oczy i nie mogą nosić soczewek z taką przyjemnością jak inni. Jeśli dotyczy to również Ciebie powinieneś rozważyć zmianę soczewek na inne.
 
Ważną sprawą jest abyś zrozumiał, że nie jesteś sam/a w dolegliwościach cechujących się suchością i swędzącymi oczami podczas używania soczewek. Szacuje się, że około 50% wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych doświadcza pewnego dyskomfortu. To po części jest spowodowane trudnymi warunkami pracy w dzisiejszych czasach. Kiedy wpatrujemy się godzinami w ekran komputera siedząc w biurze pełnym suchego sztucznie chłodzonego powietrza. Zdarza się też tak, że pracujemy w kurzu i pyle lub w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. To wszystko wpływa na stan naszych oczu.

Zalety soczewek torycznych

W jaki sposób soczewki toryczne w naszym sklepie zwiększają zatem komfort ich noszenia? Wszystko sprowadza się do laboratorium i sposobu w jaki soczewki są konstruowane. Szukano rozwiązania w naturze i znaleziono je w ludzkich błonach komórkowych. Zawiera się w nich substancja zwana phosphorylcholine (PC), która uwielbia wchłaniać wodę. Dlatego zaczęto stosować tę substancję na powierzchni torycznych soczewek kontaktowych. W wyniku tego przełomu, soczewki toryczne zawierają bardzo wysoką ilość wody – 62%, która jest wyższa niż w większości innych soczewek. Dzięki temu soczewki toryczne można nosić przez 12 godzin na dobę przez cały czas czując się komfortowo, bez suchości i swędzenia.
 
Nie musisz już cierpieć na suchość i swędzenie nosząc toryczne szkła kontaktowe. Po co przez to przechodzić? Soczewki toryczne nowej generacji oferują o wiele lepsze rozwiązanie. Wyposażone w większą niż zwykle zawartość wody spowodują, że będziesz się w nich czuł bardzo komfortowo tak samo wieczorem kiedy je ściągniesz jak rano kiedy założysz.

Najpopularniejsze soczewki toryczne

Najpopularniejsze soczewki toryczne, którym zaufały setki klientów to znane marki soczewek sławnych producentów. Do najczęściej wybieranych soczewek torycznych jednodniowych należą: Dailies Aqua ComfortPlus Toric, Acuvue 1-Day Moist for Astigmatism i Biomedics 1-Day Toric Extra. Natomiast często kupowane soczewki toryczne miesięczne to: EyeLove Exclusive PRO Toric, Biofinity Toric, Air Optix for Astigmatism, oraz dwutygodniowe: Acuvue Oasys for Astigmatism. Jeśli wśród wymienionych są soczewki, które zalecił Ci specjalista to możesz mieć pewność, że noszenie soczewek będzie dla Ciebie przyjemnością.