Soczewki asferyczne
Ogromna różnorodność na rynku soczewek kontaktowych może przyprawiać o zawrót głowy. Powodem istnienia tak wielu typów i rodzajów, o różnych trybach wymiany, jest fakt, że każdy z nas jest inny. Mamy rozmaite wady wzroku oraz stopień zaawansowania tychże. Doświadczamy różnych potrzeb, które wynikają z trybu życia, sposobów pracy i naszych własnych upodobań.
Soczewki asferyczne są często wybieranym typem soczewek kontaktowych. Czym się charakteryzują i dla kogo będą lepszą opcją? Zobacz nasz poradnik.
Soczewki asferyczne i sferyczne – które lepsze?
Na wstępie należy zaznaczyć, że wobec żadnego typu soczewek kontaktowych nie można użyć stwierdzenia, że są lepsze lub gorsze. Oba rodzaje są niezwykle pomocne i ułatwiają życie. Aby wyjaśnić właściwości soczewek asferycznych, musimy zacząć od odniesienia wobec soczewek sferycznych.
Soczewki sferyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób dotkniętych najbardziej rozpowszechnionymi wadami wzroku - krótkowzroczności i dalekowzroczności. Jeżeli nie towarzyszą temu dodatkowe wady, takie astygmatyzm czy prezbiopia, to soczewka sferyczna jest dla Ciebie.
Soczewki asferyczne spełniają te same funkcje co soczewki sferyczne. Ich budowa jest natomiast asferyczna.
Budowa soczewki sferycznej i asferycznej – różnice w budowie
Sferyczność i asferyczność soczewek jest związana z ich konstrukcją. Soczewki asferyczne służą do korekcji tych samych wad wzroku, co soczewki sferyczne. Różnica między nimi polega na budowie soczewki.
Budowa soczewki sferycznej
Soczewki sferyczne znakomicie wyostrzają obraz w środku pola widzenia, natomiast strefy peryferyjne są nieco mniej wyraźne. Są często wybieranym typem soczewek dla osób krótkowzrocznych. Tu można polecić wyjątkowo komfortowe soczewki dwutygodniowe Acuvue Oasys.
Soczewki kontaktowe przeznaczone dla osób krótkowzrocznych, czyli tak zwane „minusy”, mają najmniejszą grubość w centralnym punkcie. Im bliżej krawędzi soczewki – tym grubość staje się większa. Sferyczna budowa soczewek może powodować pewne zniekształcenia obrazu poza centralnym punktem. Wynika to z konstrukcji, która jest analogiczna do fragmentu kuli. Jednak w przypadku niewielkich wad wzroku, te różnice mogą być niezauważalne dla użytkownika.
Korekcja wady dalekowzroczności odbywa się za pomocą „plusów”. W tym przypadku środek soczewki jest najgrubszy i zmniejsza się stopniowo im dalej sięga powierzchnia soczewki jest od centrum. Tu warto zaznaczyć, że wartości „plusowe” szkieł powodują postrzeganie przedmiotów jako większe.
Budowa soczewki asferycznej
Soczewki asferyczne są stworzone w oparciu o kształt elipsoidy, a to oznacza, że są bardziej spłaszczone w porównaniu do soczewek sferycznych. Moc takiej soczewki jest jednakowa na całej powierzchni. Dodatkowo zapewnia lepsze ogniskowanie promieni świetlnych dzięki zminimalizowaniu aberracji sferycznej.
Budowa soczewki asferycznej sprawia, że jest ona cieńsza, a drobne przemieszczanie się soczewki nie powoduje zmiany mocy. Cieńsza powierzchnia powoduje, że jest ona bardziej elastyczna w porównaniu do soczewki sferycznej, gdzie krzywizna (BC) jest jednakowa na całej powierzchni.
Soczewka asferyczna – kogo może zainteresować?
Soczewki asferyczne oprócz korekcji wad wzroku, zapewniają też poprawę widzenia w ciemności. Jest to możliwe dlatego, że światło ulega skupieniu w jednym miejscu. Nie dochodzi przez to do rozproszenia światła na całej powierzchni soczewki. To sprawia, że soczewki asferyczne bardzo dobrze sprawdzają się u kierowców. Prowadzenie samochodu w różnych warunkach oświetlenia – czasem przy zapadającym zmroku lub w nocy – może pogarszać jakość widzenia.
Konstrukcja soczewek asferycznych zapobiega niekorzystnym zjawiskom dotyczącym światła i poprawia widoczność przy słabszym oświetleniu lub w nocy. Doskonałym wyborem dla kierowców będą hydrożelowe soczewki EyeLove Basic. Dla tych, którzy stosują soczewki w jednodniowym trybie wymiany – polecamy EyeLove Basic 1-Day.
Soczewki asferyczne, dzięki swojej budowie i właściwościom, są bardzo zbliżone do naturalnego kształtu gałki ocznej. Nowoczesne szkła kontaktowe mają zdolność znakomitej korekcji wad o dużej rozpiętości -/+ 25 dioptrii. Jedną z naszych propozycji są soczewki hydrożelowe EyeLove Comfort.
Jeżeli używaniu soczewek kontaktowych towarzyszy uczucie dyskomfortu, podrażnienia oczu, suchość – warto skorzystać z kropli nawilżających do oczu. Niektóre z nich możesz stosować bezpośrednio na soczewkę, co może być nieocenioną pomocą jako szybki ratunek dla oczu w pracy lub za kierownicą. Szczególnie polecamy krople EyeLove Comfort monodose, które mają postać jednorazowych ampułek.
Soczewki asferyczne – czy można zdecydować samemu?
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych to bardziej złożona sprawa. Z całą pewnością o wyborze konkretnych produktów nie powinniśmy decydować samodzielnie. Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i – choć możemy je kupić samodzielnie – to specjalista powinien określić jaki rodzaj soczewek powinniśmy nosić. Mimo że asferyczność soczewki objawia się w konstrukcji i raczej nie wpłynie negatywnie na widziany przez nas obraz, to warto mimo wszystko upewnić się u specjalisty, czy soczewki, które mają taką budowę, będą dla nas odpowiednie, pod względem parametrów.
Okulista lub optometrysta po wykonaniu badania wzroku, może wskazać pacjentowi odpowiednie rodzaje soczewek. Oprócz mocy, istotna jest też średnica i promień krzywizny. Te parametry oraz tryb życia i charakter pracy składają się na decyzję o najlepszych sposobach korekcji wad wzroku. Kupując soczewki kontaktowe bez wcześniejszej konsultacji specjalistycznej, ryzykujemy zdrowie oczu.