Soczewki sferyczne

Czym wyróżniają się soczewki sferyczne?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi? W takim razie na pewno spotkałeś się już z wieloma obco brzmiącymi nazwami, które są dość istotne podczas wyboru szkieł. Dlatego pora je odczarować, a dzięki temu przekonasz się też, jak wygodne i bezpieczne może być to rozwiązanie. Zatem najpierw dowiedz się, co to są soczewki sferyczne, bo to właśnie te rodzaje są najpopularniejsze.

Soczewki sferyczne – co to jest?

Masz krótko- lub dalekowzroczność? W takim razie musisz nosić soczewki sferyczne. Co to jest dokładnie? Przede wszystkim te szkła skutecznie korygują wadę wzroku, a do tego mają budowę, która jest maksymalnie dopasowana do oczu. Dzięki temu ich noszenie jest jeszcze wygodniejsze. Warto też dodać, że kształtem przypomina wycinek kuli, co umożliwia załamywanie się promieni świetlnych w odpowiednim miejscu, czyli na siatkówce, a nie za lub przed nią.

Warto zaznaczyć, że modele sferyczne mogą mieć bardzo różną moc i jest ona indywidualnie ustalana przez okulistę lub optometrystę podczas badania wzroku. W zależności od tego, jaką masz wadę wzroku, to specjalista zaleci Ci noszenie modeli rozpraszających lub skupiających o dodatniej bądź ujemnej mocy sferycznej.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych sferycznych?

Do dyspozycji masz naprawdę wiele różnych modeli szkieł kontaktowych, które są dopasowane do Twojego stylu życia oraz czasu noszenia. W końcu dostępna jest nie tylko soczewka sferyczna jednodniowa, ale również na dwa tygodnie, miesiąc, kwartał czy nawet na rok – choć ta opcja jest polecana przede wszystkim przy naprawdę dużej wadzie wzroku. Oprócz tego możesz zdecydować się na materiał, odpowiadający potrzebom Twoich oczu. Wśród nich najpopularniejsze są wersje hydrożelowe oraz najnowocześniejsze warianty silikonowo-hydrożelowe – cechują się dużą przepuszczalnością tlenu i mocniejszą strukturą. Dzięki temu ich zakładanie jest jeszcze łatwiejsze.

Soczewki kontaktowe sferyczne mają także różne tryby noszenia – dzienny lub całodobowy. W pierwszym przypadku należy starannie dbać o ich pielęgnację i czyścić je używając dedykowany płyn do soczewek, a przede wszystkim zdejmować je przed snem. Natomiast jeśli nosisz modele całodobowe, to można z nich korzystać bezustannie przez kilka dni do tygodnia. Są przystosowane nawet do tego, żeby w nich spać. Po prostu w ogóle nie musisz ich chować do specjalnego pojemnika – jedynie, że je ściągniesz na chwilę.

Dla kogo są szkła sferyczne?

Modele sferyczne doskonale sprawdzą się u osób, borykających się z krótkowzrocznością bądź z dalekowzrocznością. Wystarczy, że będziesz nosić tzw. plusy lub minusy – w zależności, jaką masz wadę wzroku. W ten sposób skutecznie skorygujesz wzrok i znów będziesz cieszyć się doskonałą jakością widzenia.

Tak naprawdę sferyczne soczewki spodobają się każdej osobie, która chce cieszyć się maksymalną wygodą, a przede wszystkim ma dość ograniczeń, z jakimi często wiążą się okulary korekcyjne. W końcu szkła kontaktowe pozwalają nie tylko na swobodne uprawianie sportu, nie ograniczają ruchów, dają szerszy obraz, co jest tak istotne dla kierowców, a do tego nie ingerują w Twój wygląd. Choć jednocześnie kolorowa soczewka sferyczna pozwoli Ci zmienić naturalną barwę oczu.
Zwróć również uwagę na to, że szkła kontaktowe bardzo często są łączone z okularami. Dzięki temu będziesz się doskonale prezentować podczas ważnych uroczystości typu wesela czy urodziny, a jednocześnie uprawianie sportu stanie się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

Soczewki sferyczne a toryczne – różnice

Zastanawiasz się, czym różnią się szkła sferyczne od torycznych? Przede wszystkim dotyczy to ich przeznaczenia. W końcu modele sferyczne sprawdzą się w przypadku krótko- i dalekowzroczności, a toryczne są odpowiednie dla astygmatyków. To znowu ma wpływ na ich budowę, która pozwala na skuteczną korekcję wzroku. Choć na samym początku ich wygląd może być dla Ciebie dość podobny, to warto zwrócić uwagę na szczegóły. Soczewki kontaktowe sferyczne przypominają wycinek kuli. Natomiast toryczne mają różną moc w zależności od miejsca przekroju, dlatego ich odpowiednie założenie jest kluczowe, a zarazem nieco trudniejsze. Właśnie z tego powodu bardzo często są wyposażone w dodatkowe strefy stabilizujące.